Jeżeli uważasz, że nasze mięsnie nie pracują w trakcie siedzenia, to jesteś w niemałym błędzie. Nieodpowiednia pozycja ciała wzmaga ich napięcie, które z upływem czasu, niesie za sobą konsekwencje zdrowotne, m.in. schorzenia kręgosłupa i mięśni oraz liczne problemy krążeniowe, bóle głowy, czy żylaki. Właściwe krzesło obrotowe zezwala na przyjęcie przez kręgosłup pozycji litery „S”, czyli jego naturalnej pozycji, wolnej od obciążeń. Jaka powinna być zatem budowa oraz kształt krzesła obrotowego, aby spełniało ono podstawowe zasady ergonomii?

Podstawowe aspekty

Przede wszystkim profesjonalne krzesło obrotowe powinno być odpowiednio wyprofilowane, to znaczy zaprojektowane i wykonane tak, aby kręgosłup mógł przyjąć bezpieczną, a co najważniejsze, wygodną pozycję. Bardzo istotne jest wybrzuszenie w okolicach odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Siedzisko powinno być głębokie w takim stopniu, by udało się podeprzeć około trzy czwarte długości ud. Zasadniczą cechą tego elementu powinna być również optymalną szerokość. Ma to fundamentalny wpływ, w szczególności dla osób z otyłością. Podczas wielogodzinnego patrzenia w monitor komputera bez wątpienia bardzo ważnym elementem dopełniającym całą układankę jest oparcie. Powinno ono sięgać powyżej łopatek – podeprze ono wówczas znaczną część pleców. Nie obyłoby się również bez podłokietników, które stanowią element obowiązkowy podczas kilkugodzinnej pracy. Podparcie ramion ma szalenie priorytetowe znaczenie dla kondycji naszego kręgosłupa.

Wskazówki

Jeśli mamy w planach zakup krzesła obrotowego należy utwierdzić się w przekonaniu, czy krzesło posiada pięcioramienną podstawę z kółkami oraz czy kółka krzesła dostosowane są do odpowiedniego rodzaju powierzchni, na jakiej będzie poruszać się krzesło. Na rynku dostępne są krzesła z kółkami uniwersalnymi, pokrytymi materiałami antypoślizgowymi. Istnieją również, takie które pracują dobrze tylko i wyłącznie na wykładzinie, czy dywanie. Należy zwrócić uwagę, czy posiadają one system samohamowania.

Elementy uzupełniające

Przeszukując szereg ofert można trafić na takie, które zapewniają szereg udogodnień w postaci bardzo nowoczesnych i designerskich części dodatkowych. Na szczególną uwagę zasługuje zagłówek, który stanowi bardzo ważny element krzesła. Zezwala na chwilkę przerwy i odprężenia, stanowi tym samym synonim ogromnego komfortu podczas wielogodzinnej pracy. Kolejnym detalem jest podkolannik, który wspomaga regulowanie pozycji kolan, w celu zachowani a odpowiedniego kąta między udami, a kolanami. Co więcej, element dodatkowy stanowi również przykręcany stolik obrotowy. Dzięki niemu krzesło biurowe staje się przenośnym miejscem pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *