​Coraz większy procent naszego społeczeństwa wykonują swoją pracę w pozycji siedzącej. Duży odsetek to osoby, które pracują w biurach, przez co korzystają z biurowych foteli. Niestety, wiele z nich nie jest odpowiednio przystosowanych do wymagań, jakie stawiane są przed naprawdę odpowiednimi fotelami, które możemy określić mianem właśnie ergonomicznych foteli biurowych. Jak w takim razie je wybrać, czy jest ergonomia i jak wybrać fotel, który będzie zdrowy dla naszego kręgosłupa?

Wykonując prace biurowa, pracownicy spędzają w pozycji siedzącej, 6, 8 lub nawet więcej godzin. Nie możemy zapominać również o tym, że przed komputerem spędzą również ogrom swojego prywatnego czasu. Z tego właśnie powodu problem z kręgosłupem oraz jego bóle są niestety tak popularne. Wszystko przez to, ze w pozycji siedzącej nasze mięśnie cały czasu pracują, a niewłaściwe ułożenie naszego ciała może spowodować, że pojawi się nadmierna ich napięcie.

Kiedy decydujemy się na zakup fotela lub foteli biurowych, pamiętajmy, że powinny one umożliwiać ułożenie się kręgosłupa w kształt litery „S”, ponieważ jest to jego naturalna, przez co wygodna dla niego pozycja.

Kiedy zakupujemy fotel, najpierw warto skupić się na jego stabilności. Każdy fotel powinien składać się również z 5 solidnie wykonany nóg, zakończonych kółkami. Same kółka również mają znacznie – powinny zostać dobrane odpowiednio do powierzchni w biurze (w przypadku dywanu i paneli powinniśmy zdecydować się na inny rodzaj kółek!).

Ergonomia

Czym ona właściwie jest – warto to wytłumaczyć przed następną częścią naszego artykułu. Fotel ergonomiczny to taki, który jest po prostu dostosowany do fizycznych wymagań naszego ciała. Dzięki takim rozwiązaniom możemy swobodnie i wygodnie siedzieć w konkretnym fotelu, ona sam natomiast nie będzie przyczyniał się w takim stopniu do problemów ze zdrowiem naszego kręgosłupa.

Wybór fotela ergonomicznego – na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od siedziska Musi być ono na tyle głębokie, aby nasze uda w okolicach ¾ kończyły się właśnie na nim. Nie może to być jednak wartość większa! Nie możemy również zapomnieć o szerokości samego siedziska – w wiekowości wypadków nie ma z nim problemów, jednak mogą się one pojawić, jeżeli zakupujemy fotele dla osób z nadwagą.

Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek siedzącego, do tego powinno być specjalnie profilowane. Wskazane jest zdecydowanie się na zagłówek, najlepiej oczywiście regulowany. Podobnie jest w przypadku możliwości odchylania się – jest ona jak najbardziej wskazana. Do wygodnej pracy niezbędne są również podłokietniki. I w tym przypadku warto zdecydować się na opcję z regulacją.

W praktyce, im więcej opcji regulacji w danym fotelu, tym lepiej dla osoby, która będzie w nim zasiadać. Będzie ona mogła bowiem dostosować dany fotel idealnie do swoich potrzeb, do budowy swojego ciała. Dzięki czemu finalnie będziecie mogli określić dany fotel fotelem ergonomicznym właśnie.

Elementem nie tak powszechnym, jednak również wskazanym, są podnóżki. Dzięki nim będziemy mogli wygodnie ułożyć nasze nogi oraz zachować kąt prosty w kolanach, który zalecanym jest przez specjalistów od ergonomii pracy.

Materiał, z którego wykonany jest fotel biurowy

Pamiętajmy, że jest on kwestią kluczową – nie tylko ze względów estetycznych czy z powodu wytrzymałości lub jej braku. W wielu przypadkach znacząco wpływa on na komfort pracy konkretnego pracownika. W wielu wypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na fotel, który wykonany jest ze skóry. Pamiętajmy jednak, że jest to opcja naprawdę droga, chociaż w perspektywie wielu lat naprawdę opłacalna.

Jeśli jednak chcemy zdecydować się na opcję tańszą, koniecznie powinniśmy unikać decydowania się na tzw. skórę ekologiczną. Prezentuje się ona czasem równie atrakcyjnie, jednak na pewno nie jest tak trwała, jak właśnie skóra naturalna. Największym jej problemem jest jednak fakt, że nie przepuszcza powietrza, przez co plecy konkretnego pracownika, zwłaszcza w przypadku wysokiej temperatury, będą się nadmiernie pocić. W praktyce będzie to oznaczać, że może się ona nawet niemal przyklejać do oparcia, co na pewno nie jest przez nas efektem pożądanym.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na fotel wykonany z odpowiedniej membrany czy siateczki. Są one naprawdę wytrzymałe, nie odkształcają się, do tego idealnie przepuszczają powietrze. Takie rozwiązanie jest więc i solidne, i praktycznie, chociaż często nie prezentuje się tak dobrze, jak fotel ze skóry naturalnej, w części przypadków może również nie być tak wygodne.

Sklep z fotelami biurowymi

Jeżeli poszukujecie fotela dla siebie lub ich większej ilości dla swojej firmy, warto poszukać ich w internecie – to szansa nie tylko na znacznie większy wybór, ale również na znacznie bardziej atrakcyjne ceny. Zdecydowanie polecamy zapoznać się z ofertą sklepu E-krzeslo.com.pl. Posiadają oni tysiące foteli – dzięki temu każdy na pewno znajdzie taki, który będzie go zadowalał. Dodatkowo, często możemy liczyć tam na promocje, wyprzedaże czy podatkowe rabaty, dzięki czemu możemy być pewni, że trafimy tam jedynie na bardzo okazyjne ceny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *