​Meble w salonie powinny stanowić  jego urozmaicenie. Obowiązkowym elementem strefy wypoczynkowej jest kanapa lub sofa, ale możemy w niej wykorzystać również fotele. To meble o wyjątkowo domowym charakterze. Nie pozwólmy wiec, by zabrakło ich w naszych mieszkaniach i domach. 
 
Fotel kojarzy nam się z relaksem i spokojnym wypoczynkiem. To w fotelu można poczytać książkę, posiedzieć przy filiżance ulubionej kawy lub herbaty albo nawet zdrzemnąć się. Fotel powinien jednak również dobrze prezentować się w salonie, pasować do jego stylistyki, charakteru. Musi być obowiązkowo wygodny.
 
Jaki materiał obiciowy?
Należy mieć na uwadze, że fotel to mebel o sporych gabarytach, a duże meble w salonie przykuwają wzrok. Zadbajmy więc o to, aby barwa oraz styl fotela pasował do aranżacji wnętrza. Zbyt wymyślny fotel może sprawić wrażenie przytłoczenia. Materiały obiciowe wykorzystywane przy produkcji foteli to przede wszystkim:
– żakard, 
– bawełna, 
– flok (gruby welur), 
– microleinu (cienki welur), 
– szenil (grubo tkana przędza bawełniana), 
– nubuk
– skóra.
Spotkać możemy również bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. Należy do nich np. fotel wypełniony granulatem styropianowym, którego formę sami kształtujemy zasiadając na nich w określonej pozie.
 
Wygoda przede wszystkim
Wygląd fotela jest niezwykle istotny, ale nie mniejszą rolą odgrywa jego funkcjonalność. Siedzisko fotela powinno być przede wszystkim elastyczne. Nie może być jednak zbyt miękkie. W przeciwnym wypadku, siadając w fotelu będziemy się w nim zapadali i trudno nam będzie z niego wstawać. producenci foteli stosują dziś płaskie sprężyny faliste oraz piankę poliuretanową jako wypełnienie. Pianka zostaje zabezpieczona delikatną i ciepłą puszystą włókniną. Dzięki temu tkanina obiciowa nie przesuwa się i nie marszczy. W przypadku mebla, jakim jest fotel, rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Duży i rozłożysty fotel zapewnia maksimum komfortu. Wypoczniemy w nim po męczącym dniu w pracy. Standardowa głębokość fotela wynosi zazwyczaj 42-58 cm, zaś jego optymalna szerokość to 48-60 cm. 
 
O wygodzie fotela decydują różne czynniki. Do najważniejszych należą:
– oparcie,
– zastosowany materiał obiciowy,
– kąt nachylenia oparcia fotela w stosunku do siedziska.
Producenci zazwyczaj stosują szerokie, gumowe pasy. mamy więc wrażenie, jakby oparcie dostosowywało się kształtem do naszego ciała. Kąt nachylenia powinien wynosić od 110 do 125 stopni. Oparcie powinno być na tyle wysokie, aby umożliwiało wygodne ułożenie głowy. Niezwykle ważna jest rola podłokietników. Ich sprężystość okaże się pomocna w momencie wstawania z fotela. Wspierając się na nich, podniesiemy się bez większego trudu. Liczy się również ich umiejscowienie. Zazwyczaj znajdują się na wysokości 18-24 cm od siedziska. 
 
Uzbrojeni w taką wiedzę możemy ruszyć na poszukiwania fotela idealnego. Może okazać się, że będziemy mieli spore problemy z wyborem. Paleta produktów oferowanych w sklepach jest naprawdę imponująca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *