Wszelkie modele krzeseł czy foteli obrotowych dysponują w swej konstrukcji mechanizmami ruchowymi. To one, na ogół odpowiadają za liczbę możliwości regulacji poszczególnego modelu. Dzięki mechanizmowi ruchowemu możemy dostosować krzesło lub fotel do indywidualnych potrzeb użytkownika. Co powinien zatem posiadać dobry model krzesła obrotowego?

Na co zwrócić uwagę

Bezkompromisowo optymalnym krzesłem obrotowym jest takie, którego każdy element umożliwia regulację, a co za tym idzie, pełna synchronizacja z sylwetką. Odpowiednie dobranie tego rodzaju mebla jest bardzo ważne i to nie tylko z powodów zdrowotnych, ale też ze względu na komfort. Ważne jest, aby krzesło zostało dopasowane odpowiednio do wzrostu użytkownika, tym samym zapewniając prawidłowe oparcie dla kręgosłupa poprzez stosowne wyprofilowanie. Należy przecież zadbać o stabilność całego naszego ciała podczas wielogodzinnej pracy, a szczególnie o odcinek lędźwiowy.

Im więcej, tym lepiej

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej elementów krzesła obrotowego podlega regulacji tym tak naprawdę lepiej. Bardzo istotnym elementem regulacji jest oparcie. Dzięki temu możemy skoordynować profil krzesła do wzrostu, a także budowy kręgosłupa. Ten parametr ma szalenie ważne znaczenie, zwłaszcza, gdy jesteś osobą wysoką.

Kolejną podstawową kwestią jest regulowane odchylenie oparcia. Regulacja taka dotyczy mniejszego lub większego odchylenia i lekkie pochylenia w przód – dzięki takim zabiegom odcinek lędźwiowy kręgosłupa zyskuje wsparcie. Jeśli oparcie wraz z siedziskiem tworzą jedną całość, zdecydowanie należy unikać takiego modelu, ponieważ taki układ nie stanowi ergonomicznego rozwiązania.

Co więcej, bardzo ważnym elementem jest siedzisko krzesła. Możliwość regulacji jego wysokości oraz głębokości pozwala na dopasowanie do wzrostu oraz zasadniczo do całej postury ciała. Według naukowców najbardziej komfortową pozycją jest taka, dzięki której na siedzeniu znajdują się około trzy czwarte ud. Przed dokonaniem zakupu warto przetestować wybrany model – wystarczy usiąść tak aby stopy leżały swobodnie na ziemi (kąt między stopami, a podudziami musi wynosić dziewięćdziesiąt stopni). Istotna jest również szerokość siedziska, którą dzięki regulacji możemy dostosować do swojej budowy ciała (bardzo istotna dla osób z nadwagą).

Ponadto warto zwrócić uwagę na regulowany zagłówek oraz podłokietniki. Odcinek szyjny kręgosłupa jest równie ważny jak odcinek lędźwiowy i nie powinno się go bagatelizować, zwłaszcza przy długiej pracy przy komputerze.

Nowości na rynku

W dobie nowinek technicznych warto pokusić się o zwróceni e uwagi na różnego rodzaju systemy automatycznego dopasowania profilów pleców użytkowników. Krzesła obrotowe najwyższej jakości mogą sprostać każdym, nawet najwybredniejszy wymaganiom. Oparcie takich krzeseł reaguje na siłę nacisku pleców i odpowiednio się profiluje. Ponadto na rynku dostępny jest również mechanizm synchro, który pozwala na synchronizacyjną regulację oparcia i siedziska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *