Stając się pierwszoklasistą zamyka się pewien etap w życiu. Zmieniają się przede wszystkim potrzeby – przed nimi trochę mniej zabawy, a więcej obowiązków związanych z nauką w szkole. W momencie pójścia do szkoły dziecko jednak nie przestaje myśleć o zabawie, a nauka nie staje się jedyną częścią reszty jego dnia. Zatem jak przeobrazić pokój, w którym to właśnie najmłodsi uczniowie znajdą miejsce nie tylko na naukę, ale i na zabawę oraz odpoczynek?

Zapytaj o zdanie

Urządzając, czy odświeżając pokój dziecka, często zapominamy zapytać swoje pociechy o zdanie, a przecież chodzi o to żeby dziecko czuło się we własnym pokoju jak w osobistym azylu. Warto, żeby wyraziło zdanie o swoim ulubionym kolorze, czy też o motywie przewodnim pomocnym w aranżacji pomieszczenia. Nie należy jednak popadać w przesadę.

Malowanie

Na tym etapie życiowym naszego dziecka, powinniśmy raczej zrezygnować ze zbyt kolorowych tapet w misie, samochody czy postaci z kreskówek. Dobrze jest kiedy ściany pokryte są jednolitymi, jasnymi kolorami. Jest to idealny sposób na uniknięcie dużych wydatków w przyszłości (w momencie, kiedy dziecko już urośnie), a także na możliwość zabawienia się dodatkami wybranymi przez pociechę.

Planowanie przestrzeni

Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje o wiele więcej miejsca na książki niż to miało miejsce do tej pory. Dodatkowo nie obejdzie się również bez odpowiedniego miejsca przeznaczonego tylko i wyłącznie do pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym umieścimy biurko i rozplanujemy przestrzeń do nauki. Powinno ono stać jak najbliżej okna, by było dobrze oświetlone podczas odrabiania pracy domowej. Jeżeli metraż pokoju nam na to pozwala, warto stworzyć osobny kącik do czytania, gdzie dziecko mogłoby się zrelaksować i w spokoju oddawać lekturze lub po prostu odpoczynkowi. Istotną sprawą jest również stworzenie miejsca do zabawy, swoistej odskoczni od nauki i pracy umysłowej. Jeżeli nasze dziecko posiada jakieś zainteresowania, które z pasją rozwija (np. gra na gitarze) należy przystosować pokój do jego hobby.

Meblowanie

Przede wszystkim pamiętajmy o dobrym doborze biurka, które powinno mieć, co najmniej 70 cm głębokości i 100 cm szerokości. Zbyt wąski blat mógłby stworzyć dyskomfort podczas wielu godzin spędzonych nad zadaniami. Doskonałym rozwiązaniem byłoby tutaj biurko z regulowaną wysokością, którego nie trzeba by było zmieniać za kilka lat. Biurko musi posiadać różnego rodzaju szufladki i półeczki, po to by pomieściły one wszystkie przybory, które de facto muszą być po ręką. Istotną kwestią jest krzesło, które musi być idealnie wyprofilowane, by chronić dziecko przed wadami postawy. Co więcej zadbaj o odpowiednie oświetlenie w całym pokoju jak również w poszczególnych jego kącikach – najlepiej z regulowanym ramieniem. Ważne są również dodatki takie jak pojemniki, pudła czy segregatory pomagające w utrzymaniu prawidłowej organizacji pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *