​Człowiek z natury jest istotą mobilną, przystosowana do ciągłego ruchu. Cóż z tego ,kiedy współczesne czasy wymagają od zdecydowanej większości z nas pracy w pozycji siedzącej. W bardzo łatwy sposób możemy nabawić się kłopotów z kręgosłupem. Warto więc przeciwdziałać tego rodzaju problemom i wybrać odpowiedni do wielogodzinnej pracy fotel biurowy. 

Kształt i budowa dobrego krzesła biurowego
Jednym z największych mitów jest ten, że w czasie siedzenia nasze mięśnie nie pracują. Nie ma nic gorszego dla naszego kręgosłupa, niż nieodpowiednia postawa, która zwiększa napięcie. Ergonomiczne krzesło obrotowe pozwala naszemu kręgosłupowi przyjąć pozycję w kształcie litery „S”, a jednocześnie zapewnia mu dobre podparcie. 

Siedzisko idealnie dopasowanego fotela biurowego powinno być na tyle głębokie, by udało się podeprzeć około ¾ długości ud. W przeciwnym razie krawędź krzesła naciska na tętnice udowe. Siedzisko musi mieć również odpowiednią szerokość. To  bardzo ważna kwestia, szczególnie dla osób zmagających się ze sporą nadwagą lub otyłością. Okazuje się że producenci krzeseł biurowych często nie uwzględniają potrzeb tej grupy użytkowników i wiele modeli krzeseł obrotowych jest przystosowana wyłącznie dla osób szczupłych.

Kolejny ważny element fotela obrotowego to oparcie. Musi być ono w odpowiedni sposób wyprofilowane tak, aby kręgosłup zawsze znajdował się w wygodnej i zdrowej dla niego pozycji „S”. Na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego powinno znajdować się uwypuklenie. Ważna jest również wysokość oparcia. W dobrze dobranym fotelu biurowym sięga ono powyżej łopatek podpierając także tę część pleców.   

Podczas pracy przy biurku obowiązkowym elementem krzesła biurowego powinny być podłokietniki. Nasze ramiona w trakcie pracy muszą być dobrze podparte. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia kręgosłupa. 

Elementy dodatkowe, ale nie mniej ważne
Ergonomiczne fotele biurowe poza tym, że spełniają wszystkie wymienione zasady posiadają również szereg dodatkowych udogodnień. Należy do nich przede wszystkim zagłówek, który jest o tyle ważny w czasie wielogodzinnej pracy, że pozwala na chwilę odprężenia. Istnieją również modele ze specjalnymi podkolannikami, czyli regulowanym wsparciem kolan. Dzięki temu możemy w łatwy sposób zachować kąt prosty między udami a podudziem.

O regulacji słów kilka
Dobry fotel biurowy dostosowuje się do każdego użytkownika. Jest to możliwe dzięki regulacji poszczególnych elementów. Regulacja dotyczy miedzy innymi wysokości oparcia. Możemy dopasować profil fotela do swojego wzrostu, a co się z tym wiąże,  także do budowy kręgosłupa. Ergonomiczny fotel posiadać będzie również regulowane odchylenie oparcia. W trakcie pracy możemy więc dopasować oparcie do swoich potrzeb. Regulacja zazwyczaj obejmuje mniejsze lub większe odchylenie i lekkie pochylenie do przodu, dzięki czemu odcinek lędźwiowy kręgosłupa zyskuje wsparcie. Zmiana pozycji w czasie pracy bardzo korzystnie wpływa na stan kręgosłupa. Bardzo ważnym elementem jest też regulowana wysokość siedziska, szczególnie w przypadku osób bardzo niskich i bardzo wysokich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *