Krzesło lub fotel to nieodzowny element każdego biura i domu. Nie tylko poprawiają wygodę pracy ale też mogą stanowić designerki dodatek do wnętrza.

Najczęściej wybierane są krzesła i fotele obrotowe, posiadające szereg funkcji, które ułatwiają pracę. Dokładną regulację, ergonomiczny kształt czy wygodne siedziska, zachowując zarazem ładny wygląd.

Krzesło obrotowe, a fotel obrotowy
 

W większości ofert krzesło i fotel są stosowane jako synonimy. Można jednak śmiało stwierdzić, że fotel każdemu z nas kojarzy się z komfortem, wygodą i odpoczynkiem. Krzesło natomiast z drewnianym, surowym i topornym meblem w kuchni.

Fotele obrotowe, często zwane również menadżerskimi czy gabinetowymi zaprojektowane są tak aby zapewnić użytkownikowi jak największy komfort. Różnorodność obić (od naturalnych skór, poprzez ekologiczne materiały aż po sztuczne tworzywa) pozwala dopasować mebel pod wymagania konkretnego klienta.

Niestety w niektórych modelach krzeseł obrotowych dostępnych na rynku komfort uzyskiwany jest ceną regulacji i ergonomii. Niektóre siedziska bywają na stałe przymocowane do oparcia lub bazy, nie posiadają kółek lub podłokietników. Takie meble z pewności nie sprawdzą się podczas wielogodzinnej pracy biurowej.

Wygodny fotel obrotowy w biurze ważniejszy od biurka.

Jeżeli jesteśmy pracownikiem biurowym który spędza w pozycji siedzącej co najmniej osiem godzin, wybór fotela ma bardzo duże znaczenia. Zarówno ze względu na wygodę użytkowania jak i stan naszego zdrowia. Fotel taki powinien być wygodny i ergonomiczny. Czyli być tak skonstruowany by nie narażać naszego kręgosłupa na skrzywienia oraz posiadać maksymalnie dużo możliwości regulacji. Obowiązkowymi elementami są: wysokie oparcie, które sięga co najmniej wysokości karku (posiadające wypuklenie na wysokości lędźwiowej kręgosłupa), podłokietniki oraz solidną pięcioramienną bazę z mocnymi kółkami.

Przy wyborze krzesła obrotowego większą ostrożnością powinny wykazać się osoby z chorobami kręgosłupa, kobiety w zaawansowanej ciąży czy osoby cierpiące na żylaki. W tym wypadku konieczny jest zakup krzesła obrotowego medycznego (posiadającego specjalne atesty).

Fotel jako designerski dodatek

Jeżeli nie jesteśmy skazani na siedzenie po kilka godzin dziennie przed biurkiem, możemy pozwolić sobie na to aby mebel ten był ładniejszy niż wygodniejszy. Modeli krzeseł i foteli obrotowych jest bardzo dużo, od bardzo prostych o stonowanych kolorach po modernistyczne twory w jaskrawych kolorach.

Krzesła czy fotele które będą przez nas użytkowane okazjonalnie mogą mieć małe siedziska, niższe oparcie czy brak jakichkolwiek regulacji. W tym przypadku zwracamy większą uwagę na ich wygląd i czy dany model pasuje do wnętrza.

Krzesło obrotowe dla dziecka

Prawidłowy wybór krzesła do pokoju dzieci pozwala na prawidłowy ich rozwój, oraz zapobiegnięcie chorobom kręgosłupa. Krzesła i fotele takie powinny mieć regulowaną wysokość siedziska i oparcia, podłokietniki oraz oparcie na stopy. Ponadto powinno posiadać kółka z opcją samohamowania dla zwiększenia bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są krzesła i fotele w różnych kolorach, z różnymi, przyciągającymi uwagę dziecka wzorami. Często z motywami z bajek, czy filmów dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *