Fotele mogą stanowić idealne dopełnienie salonu, jadalni czy też tarasu. Po prostu nadają każdemu wnętrzu przytulności, wdzięku i swoistej elegancji. Lecz, czy chodzi tylko o szyk i elegancję? Obecnie na polskim rynku znajduje się wiele tysięcy modeli fotelów, o różnych kolorach oraz wyprodukowanych z najrozmaitszych materiałów. Musimy sobie jednak zadać pytanie, czy nie ma nic piękniejszego od odpoczynku we własnym, wygodnym, jednoosobowym fotelu z ukochaną książką, gorącą herbatą i kocem?

Jak wybrać?

Na pierwszym miejscu w doborze odpowiedniego fotela stoi egoizm. Dlaczego właśnie egoizm? Przede wszystkim mebel ten ma nam służyć swoją wygodą i wyjątkowością, bo to w nim będziemy oddawać się ulubionej lekturze, czy też po prostu relaksowi po całym dniu pracy. Kolejnym z kryterium jest estetyka, gdyż fotel może stanowić starannie dobrany, ciekawy element będący nietuzinkowym akcentem kontrastującym z pozostałymi meblami lub może tez stanowić ich dopełnienie. Bardzo ważny jest również komfort użytkowania, bo przecież chodzi o to, żeby fotel dopasowywał się idealnie do naszego ciała, abyśmy mogli czuć się w pełni odprężeni.

Rodzaje foteli

Pierwszymi fotelami na świecie były trony władców. Były one bogato zdobione, okazałe oraz szykowne, gdyż stanowiły one funkcje reprezentacyjne. Im wyższa ranga zasiadającego tym bogatszy i doniosły projekt fotela. W wytworzeniu takiego tronu wykorzystywano kamienie szlachetne, złoto czy intrasowane drewno. Podobnie jak teraz fotele przybierały różne formy i kształty. Jednakże w dzisiejszych czasach mówiąc o fotelach mamy na myśli głównie fotele biurowe, fotele skórzane bądź tapicerowane, fotele bujane doskonale wpasowujące się w rustykalny charakter wnętrz, fotel papasan, występujące w formie półmiska lub pucharu, na których może zasiąść nawet kilka osób, fotee rozkładane lub leżakowe oraz fotel fatty w formie poduszki.

Wygodny fotel

Fotel oprócz tego, że ma doskonale komponować się z wnętrzem naszego pokoju, ma za zadanie stanowić komfortowy azyl, do którego będziemy chętnie powracać. Przy jego wyborze zatem, musimy kierować się jego ergonomicznością. Oparcie powinno być dobrane odpowiednio do wzrostu użytkownika. W trakcie siedzenia powinno się mieć możliwość postawienia stóp na podłodze. Istotną sprawą jest żeby kręgosłup miał solidne podparcie, tak aby siedzenie nie wymuszało nienaturalnej pozycji. Należy pamiętać o podłokietnikach, które nie mogą być twarde, gdyż znacznie utrudni nam to w wygodnym odpoczynku, ze względu na to, iż nasze ręce będą uciskane i pozbawi to ich dobrego przepływu krwi co spowoduje nieprzyjemne drętwienie. Ta kwestia dotyczy również nóg Musimy pamiętać również o odpowiedni zagłówku.

Modny fotel

Za pomocą fotela możemy nadać naszemu wnętrzu charakteru. Warto pobawić się trendami, tzn. mieszaniem kolorów, struktur, wzorów i materiałów. To co modne, zależy od kwestii gustu. Jednakże ostatnio bardzo modne stały się fotele skórzane, włoskich lub holenderskich projektantów. Ciekawą propozycją jest również łącznie skóry naturalnej z wełną.

Wybór fotela jest zatem zagadnieniem bardzo indywidualnym. Jest wyznacznikiem gustu, dobrego smaku i poczucia estetyki jak również ma stanowić odskocznię od codziennych spraw. Należy jednak pamiętać, że fotel musi być przede wszystkim ergonomiczny i komfortowy, gdyż zasiadając w nim musimy czuć się swobodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *