Przeciętnie spędzamy ponad osiemdziesiąt tysięcy godzin w pozycji siedzącej w ciągu całego życia. Liczba ta robi nie małe wrażenie. Co za tym idzie? Z całą pewnością liczba ta równa się wielu problemom zdrowotnym. Jednakże wielogodzinna praca biurowa może należeć do przyjemnych pod warunkiem zagwarantowania odpowiedniego komfortu pracy. Przede wszystkim chodzi o dobranie wysokości mebli biurowych do warunków indywidualnego użytkownika. Jaka wysokość biurka i krzesła jest dla nas optymalna, a by stanowisko pracy było dobrze zorganizowane i funkcjonalne?

Grunt to dopasowanie

W głównej mierze dobór odpowiednej wysokości biurka zależy oczywiście od naszego wzrostu. Dostosowanie biurka do naszych centymetrów sprawi, że udogodni nam to pracę spowoduje, że będziemy w mniejszym stopniu odczuwać zmęczenie. Skutecznie ograniczy to również problemy z kręgosłupem, nadgarstkami, dłońmi oraz krążeniem czy wzrokiem. Biurko może nam służyć do pracy siedzącej, jak również do trybu stojącego pracy. Biorąc pod uwagę wysokość blatu biurka musimy więc określić również, czy będziemy przy nim siedzieć, czy stać. Podobnie jest z krzesłem biurowym, które musimy dostosować do naszej sylwetki, wzrostu , wysokości biurka, czy nawet indywidualnych potrzeb.

Wysokość biurka

Gdy ustalimy już tryb pracy jaki będziemy wykonywać. Podczas wykonywania stojącego trybu pracy musimy ustalić z jaką częstotliwością będziemy do tego biurka podchodzić. Odpowiednia wysokość blatu w tym przypadku to około 90-100 centymetrów. Wysokość takiego biurka nie musi się wiązać z jego wielkością. Wystarczy, ze będzie na nim miejsce na podstawowe dokumenty lub niewielki sprzęt elektroniczny, tj. tablet lub laptop. Jeżeli wybierzemy opcję pracy siedzącej standardowa wysokość biurka wynosi 72-75 cm. stanowi ona swobodne ułożenie rąk podczas wykonywania czynności biurowych. Należy pamiętać, że na rynku dostępne są blaty z regulacją wysokości, także ustawienie blatu pod indywidualne potrzeby jest jak najbardziej możliwe.

Wysokość krzesła

Siedzisko biurowego krzesła powinno znajdować się na poziomie 38-55 centymetrów. Oczywiście krzesło takie powinno być w pełnie regulowane w celu dostosowania wysokości do użytkownika. Podłokietniki należy ustawić tak, aby były mnie więcej na wysokości blatu biurka, po to żeby przedramiona mogły swobodnie na nich spoczywać. Takie ułożenie zapewnia możliwość komfortowej pracy dłoniom oraz nadgarstkom. kąt między ramieniem, a przedramieniem powinien być lekko rozwarty.

Nie zapominajmy o nogach

Dostosowując wysokość siedziska do blatu nie możemy zapomnieć również o ustawieniu nóg i stóp. Jeżeli chodzi o nogi, powinny być ustawione pod kątem prostym w kolanach i stawach skokowych. Siedzisko ustawione zbyt wysoko spowoduje ucisk jego krawędzi pod kolanami, co spowoduje pogorszenie krążenia. Jeżeli tak się stanie zalecany jest wówczas podnóżek, by stopy miały równomierny kontakt z podłożem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *